TVR në të gjitha rrjetet e transmetimit në Kosovë dhe platformat e kanaleve shqiptare në botë...


Evente nga Diaspora

TELEVIZIONI TVR -ANËTARËT
LAJME DITORE
LAJMET NGA POLITIKA

Kuvendi i Shqipërisë i hap rrugën Maqedonisë për në NATO

February 11, 2019

Komisioni i Ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë ka miratuar unanimisht protokollin që i hap rrugën ratifikimit të vendimit për votën pro për hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO. Ky miratim i ndez dritën jeshile Kuvendit të Republikës ditën e... Më Shumë

MË TË REJAT NGA POLITIKA
Veseli takoi krerët shtetërorë, diskutuan për Platformën e Dialogut

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim të përbashkët presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin...

Më Shumë
Komisioni parlamentar s’pranon ta shqyrtojë peticionin për bashkimin e Mitrovicës

Gati një muaj më parë, kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, deponoi në Kuvend peticionin me rreth 17 mijë nënshkrime të...

Më Shumë
Dy kushtet e Kosovës për pezullimin e taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës

Autoritetet në Prishtinë aktualisht po mbajnë dy lloj kushtëzimesh për pezullimin e tarifës doganore 100 për qind që Qeveria e...

Më Shumë
Në Toronto , Kanada - Ceremoni solemne për 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Më 17 Shkurt në oren 11 paradite ,  në Queen's Park sheshi para Parlamentit Provincial në Toronto ,do të mbahet ceremonia...

Më Shumë
Kuvendi miraton Projektligjin për Pagat në sektorin publik

Kuvendi i Kosovës me 63 vota për, asnjë kundër dhe 1 abstenim ka miratuar Projektligjin për Pagat në sektorin publik....

Më Shumë
Cakaj përplaset me Daçiç

Vizita e parë e Gent Cakajt si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nisi me shigjetime për shefin e diplomacisë shqiptare....

Më Shumë
Ismaili: Pagat më të larta në rajon për mjekët dhe infermierët tanë

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka konfirmuar lajmin për rritjen e pagave për të gjithë profesionistët shëndetësorë. “U kry. Pagat...

Më Shumë
Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Serbia duhet të dinë se ku i kanë kufijtë

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, ka thënë se kufijtë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, të cilat për Shtetet e Bashkuara...

Më Shumë
Pas aksidentit, Rama shfaqet në…

Pas aksidentit të eskortës së kryeministrit Edi Rama në fshatin Gosë të Rrogozhinës, kreu i qeverisë u shfaq në Rroshnik...

Më Shumë
Haradinaj: Në ditët dhe javët në vazhdim – gjithçka është e mundur

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk e përjashtoi të enjten mundësinë e ndryshimeve në skenën politike, për shkak të mospajtimeve...

Më Shumë
EKSKLUZIVE: KOSNETT PËRPLAS DERËN DHE IK NERVOZ NGA TAKIMI ME LIDERËT

Ambasadori Kosnett përplas derën dhe braktis i nervozuar takimin me liderët. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett,...

Më Shumë
Veseli pas takimit me ambasadorin amerikan: Pak kanë rëndësi karriget dhe pushteti

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është zotuar se institucionet po punojnë në mënyrë që të ruhet partneriteti me...

Më Shumë
Kuvendi i Maqedonisë bën historinë, seanca udhëhiqet në shqip

Është hera e parë që Kuvendi i Maqedonisë sot nisi të flas shqip. Kreu shqiptar i Kuvendit Talat Xhaferi seancën...

Më Shumë
Paris, Tiranë, Budapest, po proteston gjysma e Evropës?

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Më Shumë
Haradinaj kërkon mbështetjen e Gjermanisë në integrimet euroatlantike të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në një takim sekretarin parlamentar të Shtetit në Ministrinë e Punëve të...

Më Shumë
Thaçi për letrën e Trumpit: Është detyrim t’i përgjigjemi pozitivisht thirrjeve të SHBA-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpërndarë letrën që ka pranuar nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald...

Më Shumë
‘Ska kafe gjatë punës’, Sandër Lleshi jep urdhërin e parë si ministër i Brendshëm…

Vetëm një ditë pasi ka marrë detyrën e zëvendës ministrit të Brendshëm me kompetencat e titullarit Gjeneral Sandër Lleshi ka...

Më Shumë
BE konfirmon, Thaçi dhe Vuçiq takohen të enjten në Bruksel

Presidenti Hashim Thaçi do të takohet të enjten në Bruksel me homologun serb, Aleksandar Vuçiq. Kështu thuhet në njoftimin e...

Më Shumë
Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për qind...

Më Shumë
Demokratët pritet të kenë shumicën në Kongres – por çfarë do të thotë kjo saktësisht për presidentin Trump?

Siç është deklaruar, demokratët fituan në disa gara kyçe të martën. Megjithatë, ata nuk realizuan atë që po quhej “valë...

Më Shumë
Me 75 vota pro, Kuvendi i Shqipërisë votoi sot ligjin për mbylljen e lojërave të fatit

Me 75 vota pro, Kuvendi i Shqipërisë votoi sot nen për nen dhe në tërësi ligjin për mbylljen e lojërave...

Më Shumë
Prokuroria së shpejti pritet të ngritë kallëzim penal ndaj Gani Thaçit

Prokuroria e Shtetit shumë shpejt pritet të bëjë kallëzim penal ndaj koordinatorit të Byrosë Kosovare të Sigurimeve, Gani Thaçit dhe...

Më Shumë
Fazë e re e fushatës për liberalizimin e vizave me video promovuese

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, në rrjetin social ka promovuar videon nga faza e re e Fushatës për liberalizimin...

Më Shumë
Zaev paralajmëron bisedime me opozitën për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev vlerëson se qytetarët me votën e tyre në referendumin e së dielës për Marrëveshjen për...

Më Shumë
Deputeti Rrahman Rraja: Nuk i kam bërë presion policisë, marrëdhëniet me familjen e Xhisieles, miqësore

Pas deklaratave të shkurtra jashtë kryesisë së kuvendit, deputeti I PS, Rrahman Rraja ka reaguar nëpërmjet një statusi në faqen...

Më Shumë
Rrëfehet pronari i lokalit në Zubin Potok që u sulmua pasi Thaçi piu kafe aty

Shtëpia dhe lokali i Goran Drazheviqit, në fshatin Banjë të Zubin Potokut, u sulmua me armë zjarri një ditë pasi...

Më Shumë
Shala edhe zyrtarisht ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Endrit Shala është emëruar ministër i Tregtisë dhe Industrisë. Ai deri më sot ka qenë këshilltar i zëvendëskryeministrit të Kosovës...

Më Shumë
Marrëveshje e re tregtare SHBA - Kanada

Pas diskutimeve të ngjeshura të minutës së fundit përpara një afati të vetë-imponuar që skadonte në mesnatë, zyrtarët amerikanë dhe...

Më Shumë
FOTO E PAPUBLIKUAR MË PARË E ISH-PRESIDENTIT RUGOVA ME ALBIN KURTIN

Një foto e papublikuar ndonjëherë në mes të ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti...

Më Shumë
Katër kryediplomatë në Tiranë: Mbështetje për negociatat

Vendet e Bashkimit Europian vijojnë të mbështesin negociatat e Shqipërisë për anëtarësimin në BE. Këtë radhë në New York u...

Më Shumë
Ivanov për referendumin: Maqedonisë i është kërkuar të kryejë “vetëvrasje historike

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov u ka bërë thirrje votuesve të bojkotojnë referendumin për emrin, duke thënë se shtetit i...

Më Shumë
Paraburgim për Milaim Zekën

Deputeti i arrestuar Milaim Zeka në seancën për caktimin e masës së sigurisë i ka kërkuar falje prokurorit Afrim Shefkiu....

Më Shumë
Limaj: Turp për ata që barazuan ushtarët e UÇK-së me mashtrues, dikush ta marrë përgjegjësinë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj ka komentuar publikimin e listave të veteranëve në...

Më Shumë
Veseli për mediat gjermane: Jo ndarje dhe jo asociacion me kompetenca ekzekutive

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur për mediat gjermane rreth dialogut me Serbinë dhe qëndrimit të tij...

Më Shumë
Ratifikimi i marrëveshjeve ndërkombëtare pa miratimin e Kuvendit, Presidenti Thaçi i drejtohet Gjykatës Kushtetuese

Në një dokument që e ka siguruar Gazeta Express, Presidenti Thaçi i ka dërguar një pyetje Gjykatës Kushtetuese, me anë...

Më Shumë
Mustafa: Hapja e temës së ndryshimit të kufijve është e rrezikshme

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është takuar sot me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Mustafa ka njoftuar se...

Më Shumë
Lufta tregtare SHBA-Kinë po përshkallëzohet, çfarë është ajo dhe çka nënkupton?

Masa e fundit e Uashingtonit në luftën e saj tregtare me Kinën do të shënjestrojë gjithçka, duke nisur nga produktet...

Më Shumë
Blakaj i thotë veteranit të UÇK-së: Ruaj provat se qëllimisht i kanë shtu numrat.

Ish-prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, i cili ka përpiluar aktakuzën për veteranët mashtrues të Ushtrisë Çlirimtare të...

Më Shumë
“Publikimi i listave të veteranëve mashtrues, shkelje e drejtave të njeriut”

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Zhdukur dhe Peticione, në mbledhjen e mbajtur sot, nëpërmjet...

Më Shumë
Denoncimi, FOTO/ Fëmijët e Kukësit mbeten pa shkollë, prindërit në alarm

Fëmijët në fshatrat e Kukësit po mbeten pa shkollë. Një banor i zonës i ka shkruar ish-kryeministrit për këtë shqetësim...

Më Shumë
Princi i rrejshëm i Maqedonisë ka realizuar takim edhe me Zoran Zaevin

Stefan Çernetiq i cili është prezantuar si princ i Malit të Zi dhe Maqedonisë, së bashku me një person tjetër...

Më Shumë
Hahn kërkon ndihmë financiare për mediat në Ballkanin Perëndimor

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, kërkoi që mediat në Ballkanin Perëndimor të ndihmohen me mbështetje financiare dhe...

Më Shumë
NATO: Ndryshimi i mandatit të FSK-së vetëm përmes Kushtetutës

Zyrtarët e NATO-s kanë reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin,...

Më Shumë
SHBA: Kosova nuk u konsultua me ne për FSK-në

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka thënë se autoritetet e Kosovës nuk i kanë konsultuar sa i përket vendimit për miratimin e...

Më Shumë
Thaçi-zërave kundërshtues nga Tirana: Vendimmarrja i takon Prishtinës

Idenë e presidentit Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve nuk po e përkrahin as partnerët e koalicionit qeverisës në Kosovë,...

Më Shumë
Parlamenti Evropian votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian votoi me shumicë votash rekomandimin e Komiteti për liritë qytetare, drejtësi dhe çështje të brendshme, për liberalizimin e...

Më Shumë
Merkel: Integriteti territorial është kyç për stabilitetin e rajonit

Në konferencën e përbashkët për shtyp të kancelares gjermane Angela merkel dhe kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev, Merkel u pyet...

Më Shumë
Albin Kurti pajtohet me Berishën, dalin të dy kundër ndryshimit të kufijve

Ne mes te furtunes qe ka perfshire prej gati nje muaj Kosoven dhe jo vetem, lidhur me iden e korrigjimit...

Më Shumë
Vuçiq në Kosovë: Liqeni i Ujmanit, jetik për serbët dhe shqiptarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nisur edhe zyrtarisht vizitën dyditore në veri të Kosovës. Pas orës 14:00, Vuçiq, i...

Më Shumë
Vucic viziton Gazivodën pavarësisht deklarimeve të Veselit se Presidenti serb s’ka çka shkon atje

Kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli, si zakonisht, nuk i ka ecur fjala as për vizitën e Presidentit të Serbisë, Aleksander...

Më Shumë
Thaçi i prerë: Nuk ka marrëveshje të shkruar me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të enjten, ka folur mbi idenë e tij të korrigjimit të kufijve me Serbinë, një...

Më Shumë
VV-ja i përgjigjet Haradinajt: Le ta bëjmë bokser

Kushdo që do ta fyejë kryeministrin duhet të mbahet mirë se përgjigjen mund ta marrë me grushte. Këtë e ka...

Më Shumë
Haziri mbështetë Parlamentin Studentor për përfaqësimin në Samitin e Paqes në Korenë e Jugut

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur sot në takim kryetarin e Parlamentit Studentor në Universitetin Publik të...

Më Shumë
Lirohet nga detyra ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani

Nisma Socialdemokrate e Kosovës i ka kërkuar kryeministrit Ramush Haradinaj që ta lirojë nga detyra Bajram Hasanin, i cili kishte...

Më Shumë
Konjufca: Kadri Veseli po e pamundëson mbajtjen e seancës

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në një konferencë të përbashkët të opozitës ka thënë se shtyrja e...

Më Shumë
Koalicioni kushtëzohet nga Lista Serbe

Seanca për votim për ekipin negociator e thirrur nga koalicioni aktual qeverisës është duke u varur totalisht nga votat e...

Më Shumë
Kuvendi sërish në pauzë

Kuvendi i Kosovës ka thirrur për sot dy seanca të jashtëzakonshme. Seanca e parë, është thirrur me kërkesën e Qeverisë...

Më Shumë
PD rezolute kundër idesë së Thaçit për korrigjimin e kufijve

Në një kohë që në Kosovë vazhdojnë debatat e forta në lidhje me propozimin e Thacit për korrigjim të kufijve...

Më Shumë
Nis intervistimi i dëshmitarëve të parë të Gjyaktës Speciale

LAJMI FUNDIT! Zyra e Prokurorit të Specializuar të Gjykatës Speciale ka konfirmuar se është në proces të intervistimit të dëshmitareve...

Më Shumë
Pikëpamje të ndryshme në Tiranë rreth idesë për korrigjim të kufirit

Ideja e proklamuar nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq për korrigjim të kufirit, në Tiranë...

Më Shumë
Gjermania kundër shkëmbimit të territoreve si zgjidhje

Gjermania e refuzon shkëmbimin e territoreve si zgjidhje për konfliktin prej dekadash mes Serbisë dhe Kosovës. "Ne besojmë, që kjo...

Më Shumë
Rama me krerët e bashkive: Turistët sollën 500 mln euro më shumë këtë vit

Rama mblodhi në një takim në kryeministri, drejtuesit e pushtetit vendor, përfshirë këtu kryetarët e bashkive dhe prefektet. Rama pohoi...

Më Shumë
Trump kërcënon me tërheqje të SHBA-së nga Organizata Botërore për Tregti

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar për largim të Shteteve të Bashkuara nga Organizata Botërore e Tregtisë, nëse ky trup...

Më Shumë
Përplasje e ashpër me deklarata Thaçi-Haradinaj për korrigjim kufijsh

Presidenti Thaçi deklaron, se në Bruksel do ta shtrojë kërkesën që lugina e Preshevës t'i bashkohet Kosovës. Kryeministri Haradinaj thotë,...

Më Shumë
Çështja e të pagjeturve të jetë në krye të agjendës së bisedimeve në Bruksel

Përfaqësues të organizatave për të drejtat e njeriut, qytetarë e shoqëri civile kanë marshuar sot në sheshin e Prishtinës për...

Më Shumë
OSBE dënon sulmin ndaj Klodiana Lalës

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka dënuar me forcë sulmin e sotëm ndaj gazetares Klodiana Lala. Në një njoftim të...

Më Shumë
Kosova, edhe një hap më pranë liberalizimit të vizave

Komiteti i Lirive Civile i Parlamentit Evropian, i njohur si LIBE, votoi sot në favor të nisjes së negociatave me...

Më Shumë
Liderët e koalicionit mblidhen në zyrën e Thaçit

Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bashkë me partnerët e tij në qeveri kanë shkuar në zyrën...

Më Shumë
Merkel: Modifikimi i kufirit Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja për Ballkanin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi se marrëveshja e mundshme në mes të Kosovës dhe Serbisë për modifikimin e kufirit të...

Më Shumë
Opozita maqedonase pa qëndrim për referendumin

Opozita maqedonase taktizon lidhur me referendumin e 30 shtatorit, duke mos bërë ende të ditur qëndrimin nëse do të ftojë anëtarësinë për...

Më Shumë
Dy skenarët drejt liberalizimit të vizave

Kosova është në pritje të vendimit të Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave. Pritjet janë që BE-ja të marrë një...

Më Shumë
Korrigjimi i Kufijve, Koçijançiç: Kosovës dhe Serbisë t’iu jepet hapësirë për marrëveshje

Tre ditë pasi këshilltari amerikan i sigurisë kombëtare John Bolton e bëri të qartë publikisht se Shtetet e Bashkuara të...

Më Shumë
Nis takimi informal i liderëve të Ballkanit në Durrës, Rama-Haradinajt: Hiq kollaren

Kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë nisur takimin në vilat qeveritare në Durrës. Në takim po marrin pjesë edhe...

Më Shumë
LDK merr mbështetje nga VV e PSD për seancë të jashtëzakonshme para 7 shtatorit

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se ka marrë mbështetjen nga VV-ja dhe PSD-ja për thirrje...

Më Shumë
Kush ishte senatori John McCain që u nda sot nga jeta – fjalët e tij kur vizitoi Kosovën

Senatori John McCain, i cili shërbeu gjashtë mandate radhazi në Senatin amerikan dhe kandidoi dy herë për president vdiq të...

Më Shumë
Matteo Salvini: Faleminderit Shqipërisë, turp Francës

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini ka falenderuar sot qeverinë shqiptare për marrjen e 20 emigrantëve nga Eritrea që...

Më Shumë
Të hënën takimi i kryeministrave të rajonit

Komisioneri per zgjerimin Johanes Hahn dhe kryeministrat e vendeve te Ballkanit Perëndimor do te mblidhen te hënën ne qytetin e...

Më Shumë
Dilemat britanike për ndryshimin e kufijve Kosovë- Serbi

Britania e Madhe konsideron se diskutimet për ndarje ose ndryshim të mundshëm të kufijve të Kosovës, për demarkacion ose shkëmbim...

Më Shumë
Edhe Brukseli i lejon Thaçin e Vuçiqin të diskutojnë shkëmbimin e territoreve

Bashkimi Europian për herë të parë ka folur për çështjen e ndryshimit të kufijve në negociatat ndërmjet Thaçit e Vuçiq....

Më Shumë
Thaçi i nxjerr në pazar kufijtë e Kosovës në Austri

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur fjalim në samitin e liderëve rajonalë e europianë në Alpbach të Austrisë. Presidenti ka folur...

Më Shumë
Serbia synon t’ia marrë Kosovës pikën më strategjike të vëzhgimit në Ballkan

  ​Pika më strategjike e vëzhgimit në Ballkan ndodhet brenda territorit të Kosovës. Fakti se ajo është vetëm qindra metra...

Më Shumë
SHBA: Nuk përfshihemi në idenë e shkëmbimit të territoreve

Këshilltari për siguri Kombëtare i presidentit amerikan, Donald Trump, John Bolton, tha të premten se Shtetet e Bashkuara nuk do...

Më Shumë
Deputetë, kryetarë e ish-kryetarë komunash pjesëmarrës në protestën për shkarkimin e Lumezit

Qytetarë të shumtë u bashkuan sot në protestën e organizuar nga Shoqëria Civile me kërkesën e shkarkimit të Kryeprokurorit të...

Më Shumë
Ish-avokati i Trumpit, Michael Cohen pranon se ka shkelur ligjin

Michael Cohen, ish-avokati i presidentit amerikan, Donald Trump ka pranuar fajësinë në një gjykatë në Nju Jork për shkelje të...

Më Shumë
Konjufca: Terror i pashembullt i pushtetit mbi drejtësinë

Shefi i Grupit parlamentar i lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në një konferencë për media tha se rasti i fundi i...

Më Shumë
Kryeministri nuk i bie pishman, sërish e quan "hajn" ish prokurorin Blakaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush haradinaj, nuk i ka rënë pishman se ka quajtur “hajn” ish prokurorin që po hetonte listat...

Më Shumë
Jakup Krasniqi: Prokurori Elez Blakaj është hero, Sylejman Selimi tregoi saktë sa ushtarë kishte UÇK-ja

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ka lëvduar ish-prokurorin special, Elez Blakaj, për aktakuzën e përgatitur për listat...

Më Shumë
Më 29 gusht, një hap tjetër i rëndësishëm për vizat

Trajtimi i çështjes së vizave në mbledhjen e Komisionit për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme (LIBE), që do...

Më Shumë
Kolona 5 kilometërshe bllokon aksin Morin – Kukës

Rreth 5 kilometra është raportuar të jetë kolona për të hyrë në Kosovë nga Shqipëria. Qytetarë nga rruga ndërmjet Urës...

Më Shumë
Kryeprokurori special flet rreth hetimeve për listat e veteranëve: Dëmi më i madh buxhetor që nga paslufta

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku, në konferencë për media lidhur me hetimet që po bëhen për listat e veteranëve...

Më Shumë
Nga Napoli në Vlorë, turistët italianë: Shqipërinë na e treguan të rrezikshme

Nga Napoli në Vlorë për pushime dhe janë gati të ftojnë dhe miqtë e tyre të zgjedhin Shqipërinë. Këta të...

Më Shumë
Meta-Kryemadhi pushime në Kosovë: U kthyem nga një përrallë

Presidenti Meta I ka shfrytëzuar pushimet në disa zonë të Shqipërisë dhe Kosovës për të ndarë me ndjekësit e tij...

Më Shumë
Vëllai i Ibrahim Matoshit u bënë apel liderëve kosovarë dhe diplomatëve të huaj për lirimin e vëllait të tij

Vëllai i kosovarit të arrestuar këtë javë në Serbi, Ibrahim Matoshi, u ka bërë apel  drejtuesve të institucioneve të Kosovës...

Më Shumë
Ish sekretari i OKB-së Kofi Annan, ndërron jetë në moshën 80 vjeçare

Ish sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan, që kishte fituar çmimin Nobel për Paqe për shkak të punës...

Më Shumë
Nuredin Lushtaku zbulon se kush e kërcënoi Prokurorin e dorëhequr që hetonte veteranët

I akuzuari se ka bërë mashtrime me listat e veteranëve, Nuredin Lushtaku, ka zbardhur detaje se kush ka mundur ta...

Më Shumë
Kosnett thotë se Kosova duhet t’i ketë Forcat e Armatosura për mbrojtje

Kandidati për ambasador të ardhshëm i SHBA-së në Kosovë,Philip Kosnett. Si çdo shtet sovran, edhe Kosova ka të drejtë t’i...

Më Shumë
Familja e Hasan Prishtinës kundërshton Veselin, nuk duan zhvendosjen e eshtrave të tij në Kosovë

Përfaqësuesi i familjes së Hasan Prishtinës, stërnipi Mehmet Prishtina, përmes një reagimi ka thënë se eshtrat e patriotit Prishtina nuk...

Më Shumë
Pentagoni: Ushtria kineze mund të jetë trajnuar për sulme drejt SHBA-së

Ushtria e Kinës ka zgjeruar operacionet bombarduese në vitet e fundit dhe se të njëjtat ka mundësi të kenë pasur...

Më Shumë
Prokuroria Speciale Nis Hetime Ndaj Agron Mustafës dhe Zyrtarëve të Telekomit

Rreth tetë muaj pasi kryeshefi ekzekutiv i Postës së Kosovës, Agron Mustafa njoftoi se ka shpëtuar nga falimentimi kompaninë që...

Më Shumë
Delawie: Ka kufizime se çka do të pranojmë si marrëveshje Kosovë-Serbi

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka thënë se vendi i tij ka disa kufizime se çka...

Më Shumë
Para Mbrapa

Show Biz

AKTUALE

Në Prizren hapet salloni profesional barber Bessihair

March 2, 2019

Prej vitesh ky sallon ka sjellë   stilin më në trend  për meshkuj duke vënë në pah bukurinë origjinale të tyre . Stafi profesional i Bessihair njihet për angazhimet e shumta  edhe në eventet  dhe skenat  e ndryshme të modës. Bessihair vjen... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SHOW BIZI
Këngëtarja atraktive - Vida Kunora

Këto ditë në Toronto qëndroi këngëtarja e mirënjohur Vida Kunora  e cila ishte e ftuar nga bashkatdhetarët tane në evenetet...

Më Shumë
Dua Lipa shkruan historinë, bëhet shqiptarja e parë që fiton dy çmime “Grammy

Artistja shqiptare me fame botërore, Dua Lipa, ka shkruar historinë duke u bërë shqiptarja e parë që shpërblehet me dy...

Më Shumë
Niti - Ylli i ri nga Kanadaja.

Niti është emri që e shohim shpesh kohëve të fundit , në lansimin e produkteve të tij muzikore në youtube...

Më Shumë
Fituesi i “Sanremo”-s nxit polemika, reagon edhe ministri

Italia do të përfaqësohet këtë vit në “Eurovizion” nga një këngëtar me origjinë egjiptiane. 27- vjeçari Alessandro Mahmoud fitoi festivalin...

Më Shumë
URIMI PËR VENDIN TIM

Ndërrimin e motmoteve e prita në qendër të Torontos në Canada.. Qëllimisht anashkalova pritjen në ndonje Club apo Restorant.. Thjesht desha...

Më Shumë
Zonja e madhe e skenës shqiptare,Tinka Kurti, mbush 86 vjeçe

Aktorja e madhe Tinka Kurti mbush sot 86 vjeçe. Ajo ka lindur më 17 dhjetor 1932.  Zonja e Madhe e...

Më Shumë
Bleoni sjell një këngë kushtuar Nënës...

Të gjithe ata që nisin hapat e parë drejt skenës , si pikë referimi kanë dike më të dashur ,...

Më Shumë
Genti vjen me një angazhim të ri në show biz...

Rep artisti nga Gjilani Gentrit Shala i njohur si Genti tani se fundmi e kemi par te perkushtuar ne skenen...

Më Shumë
Zvicra e pasur jo vetëm me yjet shqiptarë të sportit por edhe të muzikes.

Këngëtari shqiptar që jeton dhe zhvillon karierën e tij në Zvicër, Albion Rexhaj ka sjellë projektin e tij më të...

Më Shumë
Mbrëmë në Toronto u mbajt - Albanian Short Film Night 2018

Mbrëmë në Jackman Hall -Toronto para një publiku të përbërë kryesishtë nga shqiptarët në Kanada u mbajt  Albanian Short Film...

Më Shumë
‘Zbulohet’ klipi i ri, Besa Kokëdhima po përgatit rikthimin e fuqishëm

Ajo shfaqet rrallë në rrjetet sociale dhe ruan gjithmonë një imazh serioz dhe aspak zhurmëmadh, por herë pas here di...

Më Shumë
Në Ambasadën Shqiptare në Londër promovohen dy libra të autorit Servet Bytyçi

Me datën 3 Tetor 2018 në ambientet e Ambasadës Shqiptare në Londër u mbajt promovimi i dy librave të autorit...

Më Shumë
Ja se si duhet të aplikoni për TVR MODEL KIDS - ALBANIANS IN CANADA

Ky është viti i tretë me radhë që Televizioni TVR organizon projektin e madh televiziv TVR MODEL KIDS. Dy vitet...

Më Shumë
Bebe Rexha argëtohet me muzikë shqip gjatë fundjavave me familjarët e saj

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, nuk i harron asnjëherë rrënjët e saj. Ajo flet mjaft mirë shqip, ndërsa...

Më Shumë
Mergimtari me pasionin per fotot dhe moden...

Ai jeton në mes të Kosovës, Gjermanisë dhe Malit të Zi për arsye pune dhe angazhimeve, por edhe familjes, ndërsa...

Më Shumë
Bruce Wills rikthehet në rolin e John McClane në “Die Hard”

Bruce Willis do ta shohim shumë shpejt në ekranet e mëdha të kinemave botërore. Aktori do të rikthehet në rolin...

Më Shumë
Si e uron Rita Ora, këngëtaren Bebe Rexha në ditën e saj…

Këngëtarja me origjinë shqiptare Bebe Rexha ka festuar dje 29-vjetorin e lindjes. Ylli i muzikës pop ka pranuar shumë dhurata...

Më Shumë
Aurela s’ja lë mangët: “Tregoja plakës tënde…”

Aurela Gaçe është një prej këngëtareve shqiptare më energjike. Performancat e saj në skenë i lënë të gjithë pa fjalë...

Më Shumë
Demi Lovato pothuajse vdiq, flet djali që i shiti drogën: Ajo e dinte që pilulat ishin të rrezikshme

Personi që furnizoi me drogë Demi Lovaton mbrëmjen që ajo u dërgua në spital në gjendje kritike për jetën, tha...

Më Shumë
Të pandalshme sukseset e Dua Lipës: Katër këngë me mbi 500 milionë dëgjime në Spotify

Viti 2018 ka edhe shumëçka për të dhuruar nga sukseset e pandalshme të Dua Lipës, ndërsa ne jemi këtu për...

Më Shumë
E pranon prejardhjen shqiptare, Can Yaman: Gjyshin e kam nga Prishtina, gjyshen nga Shkupi

Can Yaman është një ndër aktorët më të përfolur të momentit në shtetin turk. Aktori ka pasur një numër të...

Më Shumë
Vallja e Tropojës, përgatitet dosja gati, aplikimi për në UNESCO

Vallja e Tropojës është e lashtë sa vet popullsia e kësaj krahine, e është karakteristike vetëm për këtë zonë në...

Më Shumë
Linda Halimi publikon video nga prapaskenat e xhirimeve të këngës “Murda”

Ajo kishte publikuar ditë më parë këngën më të re muzikore për tregun ndërkombëtar. “Murda”, titullohet kënga e re e...

Më Shumë
9 muaj pas vdekjes, vajza e aktorit të madh shqiptar merr ‘Green Card’ në SHBA

Rreth 9 muaj pas vdekjes së vajzës aktori i madh kosovar Çun Lajçi ka marrë një lajm nga autoritetet amerikane....

Më Shumë
Aretha Franklin dhe Elvis Presley, koinçidencat në vdekjet e dy yjeve

Mbretëresha e muzikës soul, Aretha Franklin, u nda nga jeta në moshën 76-vjeçare më 16 gusht, plot 41 vjet pas...

Më Shumë
Tayna tregon linjat trupore, konfirmon se është prej femrave më joshëse në estradë

Tayna është reperja e cila ka befasuar të gjithë këtë verë. Edhe pse nuk ka pasur repere, të gjithë tabutë...

Më Shumë
Janë fejuar Justin Bieber dhe Hailey Baldwin

Ethet e dasmave si duket i kanë kapur yjet e rinj të Hollywoodit, kjo pasi po spekulohet se çifti Justin...

Më Shumë
Elinel: Femrat në hip-hop e kanë bërë më interesante industrinë muzikore

Gjatë këtij viti në skenën shqiptare të hip-hopit kanë shpërthyer edhe femrat që e trajtojnë këtë zhanër. Tayna dhe Rina...

Më Shumë
E veshur me kostumin e Wonder Woman, Gal Gadot viziton një spital fëmijësh

Gal Gadot ka vendosur që në kuadër të ditëve festive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të vizitojë një spital...

Më Shumë
Kënga e Pulës është e vjedhur, fitorja i kalon shqiptares

Tekstshkruesit e këngës fituese të Eurovisionit "Toy", të interpretuar nga Netta janë kërcënuar për plagjiaturë. Nëse vërtetohet dicka e tillë,...

Më Shumë
Rita në koncertin në Kroaci performoi edhe me flamur të Kosovës

Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora, ka performuar të shtunën në Poreç të Kroacisë. Në një video që po qarkullon...

Më Shumë
Jennifer Lopez drejt martesës së katërt

Nuk ishte vetëm ylli që u pa në rrobat e banjës ngjyrë roze – ose fakti që ishte kulur mbi...

Më Shumë
Ronaldo me reality show në Facebook

Cristiano Ronaldo raportohet se do të transferohet për 100 milionë euro te Juventusi. Por, kjo nuk është e vetmja gjë...

Më Shumë
Kopja e Sinan Vllasaliut...?

Jeton në Gjilan dhe është 26 vjeç. Edhe pse të gjithë që e shohin për herë të parë mendojnë se...

Më Shumë
Modeli Italian i ngjashëm me modelin Shqiptar

Jo rrallë ndodh të shohim, sa shumë ngjajnë dy persona me njëri tjetrin. Duken sikur janë binjakë. E pamje pothuajse...

Më Shumë
Publikohet ‘Vetëm për ty’ nga Flori

Vetëm për ty’ titullohet kënga e cila është realizuar edhe me videoklip. Kjo këngë është e shkruar nga vet këngëtari...

Më Shumë
Publikohet ‘jeto me mua ’ nga Rozana Radi

Vetëm për ty’ titullohet kënga e cila është realizuar edhe me videoklip. Kjo këngë është e shkruar nga vet këngëtari...

Më Shumë
Para Mbrapa

SPORT

SPORT

Andi Boka - King of the Bench

February 23, 2019

" King of the Bench" - kështu e thërrasin Andin shokët dhe të afërmit e tij , peshngritësin e medaljeve dhe trofeve të shumta në Kanada dhe Amerike . I sjellshëm dhe mjaft i displinuar , 22 vjeçari nga Tirana Andi... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SPORTI
Maradona kërcënon FIFA-n: Do tregoj gjërat që di

Maradona është një njeri i futbollit që i thotë gjërat ashtu siç i mendon, pa doreza dhe nuk i intereson...

Më Shumë
Hasanaj në ‘llupën’ e austriakëve dhe të gjermanëv

Sulmuesi Qëndrim Hasanaj shquhet me një teknikë të përsosur dhe shumë shpejt do të jetë ndër faktorët kryesor në klub.Ai...

Më Shumë
Ky është 24-vjeçari shqiptar, që bën shqiponjën si kampion në WWE

Gzim Selmani është mundësi shqiptar, i famshëm në botë pasi rrëmbeu titullin kampion në RAW, WWE. Shqiptari, i cili njihet...

Më Shumë
Tenisti i njohur takim me psikologun për të hequr dorë nga veset

Më në fund, Nick Kyrgios ka vendosur të kërkojë ndihmë. Tensiti australian, i njohur për polemikat e tij në fushë,...

Më Shumë
Shoqata "Kosova" në Kanada , mirëpret kampionin kosovar Fatos Durmishi.

Këto ditë në Kanada po qëndron kampioni kosovar në mundje - Fatos Durmishi Ai dje u prit nga Kryetari i...

Më Shumë
Ky është futbollisti shqiptar që paguhet më shumë se Ibrahimoviç

Tingëllon e çuditshme, por është e vërtetë. Futbollisti shqiptar që aktivizohet në SHBA me Colorado Rapids, Shkëlzen Gashi përfiton plot...

Më Shumë
Kosova U21 e gatshme për duelin me Izraelin, flasin para ndeshjes Broja, Mema e Daku

Kosova U21 të hënë e ka zhvilluar stërvitjen e fundit para ndeshjes kundër Izraelit, që njëherësh është edhe dueli i...

Më Shumë
Pështyu kundërshtarin, Allegri: Dauglas Costa të dënohet!

Trajneri i skuadrës së Juventus, Masimilano Allegri, ka folur për gjestin e turpshëm të brazilianit, Dauglas Costa, i cili pështyu...

Më Shumë
Çmendet futbollisti, shqelm në fytyrë gjyqtarit

Të martën ndeshja e futbollit të sallës në Brazil, e vlefshme për Ligën e Dytë, mes Fluminense Bahia dhe Atlético...

Më Shumë
Xherdan Shaqiri merr çmim për golin kundër Serbisë në Botëror

Ai gol i shënuar në minutën e fundit nga Xherdan Shaqiri dhe festimi i tij me shqiponjë kundër Serbisë në...

Më Shumë
Katër lojtarët që synon t’i transferojë Unitedi gjatë janarit

Manchester Unitedi ka përpiluar listën me katër futbollistë që i dëshiron t’i transferojë në Old Trafford me hapjen e afatit...

Më Shumë
Ndeshja kundër Izraelit/ Lorik Cana u bën thirrje tifozëve për të përkrahur Kombëtaren

Kombëtarja shqiptare ka një ndeshje shumë delikate më 7 shtator në “Elbasan Arena” përballë Izraelit në kuadër të debutimit në...

Më Shumë
Shoku i futbollistit shqiptar shënon autogol nga 45 metra

Huddersfieldi është ndeshur ditën e djeshme me skuadrën e Stoke Cityt për EFL Cup dhe e ka humbur sfidën me...

Më Shumë
Rinovimi me Napolin pa klauzolë prioritet për Hysajn, flet menaxheri Giuffredi

Lajme të rëndësishme për të ardhmen e mbrojtësit të kombëtares së Shqipërisë, Elseid Hysaj. Menaxheri i futbollistit shkodran, Mario Giuffredi,...

Më Shumë
Ishte objektiv primar, Mandzukic refuzoi Mourinho-n pavarësisht lutjeve të portugezit

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, raportohet se ka hedhur poshtë ofertën e Manchester United gjatë verës pavarësisht lutjeve të Jose...

Më Shumë
Sot qesh përkrahë Ronaldos, por ja si e ironizonte portugezin Rama 1 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama, publikoi mbrëmjen e sotme foton e tij me yllin portugez Cristiano Ronaldo, e cila është bërë menjëherë...

Më Shumë
Lorris arrestohet, voziti veturën i dehur

Kapiteni i Tottenhamit, Hugo Lloris është gjobitur nga Policia Metropolitane për shkak të konsumimit të alkoolit gjatë vozitjes. Fituesi i...

Më Shumë
Nainggolan nuk do të dënohet nga Interi

Radja Nainggolan besohet se ka shmangur një dënim nga Interi, pasi klubi nuk ka pasur ndonjë problem me mënyrën e...

Më Shumë
Kukësi nuk ndalet, transferon ish-yllin e Partizanit

Kukësi vazhdon me përforcimet në merkato. Ish-mbrojtësi i Partizanit Gëzim Krasniqi do të jetë pjesë e verilindorëve për sezonin e...

Më Shumë
E kryer: Ja ku do të luajë Ajeti sezonin tjetër

Arlind Ajeti është pranë kalimit te skuadra e Perugias në Serie B. Pasi nuk arriti të bind me paraqitjet e...

Më Shumë
Ramos ‘masakron’ Ronaldon, pas deklaratës së këtij të fundit

Sergio Ramos ka shigjetuar Cristiano Ronaldon, duke këmbëngulur se asnjë lojtar nuk është më i madh se Real Madridi. Ronaldo...

Më Shumë
Konfirmohen datat e reja për ndeshjet Sampdoria – Fiorentina dhe Milan – Genoa

Sampdoria-Fiorentina do të luhet më 19 shtator derisa Milan-Genoa do të luhet më 31 tetor Vendimi është marrë nga Federata...

Më Shumë
Zyrtare: Gervinho rikthehet në Itali, tek klubi legjendar

Parma ka arritur marrëveshje për Gervinhon. Ish-sulmuesi i Romës kthehet në Serie A nga Kina, ndërsa ka nënshkruar kontratë trevjeçare...

Më Shumë
Konfirmon Wilder: Meçi ndaj Tyson Furyt do të ndodhë këtë vit

Kampioni i WBC-së në kategorinë e peshave të rënda në boks, Deontay Wilder, ka thënë se nuk ka dyshim se...

Më Shumë
Allegri: Ronaldo luan si titullar në ndeshjen e parë ndaj Chievos

Massimiliano Allegri ka folur për ndeshjen e parë të Juventusit në sezonin e ri në Serie A, që e luajnë...

Më Shumë
Ekskluzive: FFK dënon me masën më të rreptë Dritën

Komisioni disiplinor i shkallës së parë në kuadër të Federatës së Futbollit ka marrë vendim për incidentet e shkaktuara në...

Më Shumë
Para 10 vitesh largohej nga Tirana si i paaftë, sot mund të fitojë Botërorin

Vetëm pak vite më parë drejtonte Dinamon e Tiranës në kampionatin shqiptar e ndoshta as në ëndrrën më të mirë...

Më Shumë
Granit Xhaka reagon ndaj sekretarit të Federatës për 'Zvicrën e zviceranëve'

Mesfushori shqiptar, Granit Xhaka, ka reaguar ndaj sekretarit të Federatës Zvicerane të Futbollit, Alex Miescher, i cili u shpreh se...

Më Shumë
Rakitiç zbulon: Sekreti i suksesit te penalltitë e mia...Vjehrra

Ivan Rakitiç, mesfushori i Barcelonës ka qenë vendimtar nga pika e bardhë, teksa ka kualifikuar 2 herë Kroacinë. 30-vjeçari ka...

Më Shumë
Këpuca e Artë/ Ja golashënuesit më të mirë në Kupën e Botës

Dy ditët e ardhshme do të përcaktohen dy skuadrat finaliste në Kupën e Botës “Rusi 2018”. Për momentin, golashënuesi më...

Më Shumë
Harrojeni Messin dhe Ronaldon/ Matthaus: Ja kush e fiton ‘Topin e Artë

Pas më shumë se një dekade dominim në futbollin botëror, Lothar Matthaus beson se ka përfunduar epoka e Messit dhe...

Më Shumë
Çudi nga Botërori/ Mungon uji në qytetin rus, u kërkohet tifozëve të lahen dyshe në dush

E mira e organizimit të Botërorit është numri i madh i vizitorëve dhe paratë e tyre që shpenzojnë, ndërsa e...

Më Shumë
NBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimit

NBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimitNBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimit NBA: Rockets dhe Jazz një...

Më Shumë
NBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimit

NBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimit NBA: Rockets dhe Jazz një fitore larg kualifikimit  NBA: Rockets dhe Jazz...

Më Shumë
Pezullimi i Skënderbeut, Lilaj dhe Nimaga dëshmi para Apelit në UEFA

Pezullimi i Skënderbeut, Lilaj dhe Nimaga dëshmi para Apelit në UEFA Pezullimi i Skënderbeut, Lilaj dhe Nimaga dëshmi para Apelit...

Më Shumë
Sportiste të famshme dhe modele

Pas protagonizmit të gjimnastes Simone Biles dhe tenistes Serena Williams në vitin 2017, të tjera sportiste të famshme u zhytën...

Më Shumë
Manchester City e mohon se mbrojtësi 55-milionësh

Por, drejtues të Cityt kanë thënë për Sky Sports se Stones nuk lëviz vendi dhe se do të jetë pjesë...

Më Shumë
Vokrri takim me Petkoviç, hap dyert për klube serbe

Duke i dëshiruar mirëseardhje presidenti Vokrri e njohu mysafirin nga Parteshi për zhvillimin e futbollit në Kosovë e në veçanti...

Më Shumë
Mbrojtësi i Tottenhamit mbetet objektiv i Manchester Unitedit

Për më tepër, raportohet se trajneri portugez është i gatshëm t’i dëshmojë ofertat për mbrojtësit e padëshirueshëm, Matteo Darmian dhe...

Më Shumë
Para Mbrapa

INTERVISTA & VIDEO

INTERVISTA & VIDEO

Xhemi Agaj - Aktori i njohur i filmave dhe serialeve ne Kanada

February 4, 2019

Ishte kënaqësi të ndanim një pasdite në Toronto , me aktorin Pellazgo Ilir si e quan ai veten me shaka por edhe me krenari - Xhemi Agaj. Studimet  i perfundoi në Prishtinë per aktrim  , në klasen e Enver Petrovcit... Më Shumë

MË TË REJAT NGA INTERVISTA & VIDEO
Me 8 Mars në Toronto , RH Scoolarship organizon një mbrëmje kulturore dhe argëtuese.

Për nder të 7 - 8 Marsit , RH Schoolarship organizon më 8 Mars në Toronto, një mbrëmje argëtuese dhe...

Më Shumë
Erion Veliaj mirëpret në zyrën e tij Adelina Ismailin

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka mirëpritur sot (e premte) në zyrën e tij këngëtaren e madhe, Adelina Ismiali. Dyshja...

Më Shumë
Ndikimi i diasporës në zhvillimin ekonomik të Kosovës - potencial i shfrytëzuar apo jo?

Roli i remitancave - parave të dërguara nga diaspora -  në zhvillimin ekonomik, social e kulturor të Kosovës është i...

Më Shumë
Mehmet Kraja: 10 libra të letërsisë shqipe që duhen lexuar

Mehmet Kraja zgjedh “Rapsodi të një poeme arbëreshe” të Jeronim De Radës si një nga librat që nuk duhen humbur...

Më Shumë
Kanadaja dhe Shqiptarët - Agim Hadri

Agim Hadri  - Portret  ,Shkruan : Rifat Avdiu , Toronto.. Emrin e tij e njohin shumë familje shqiptare që kanë...

Më Shumë
Vlerësimi për Kadarenë: New York Times rekomandon për lexim librin “Kamarja e turpit

Vlerësimet e tyre janë me rëndësi shumë të madhe në botën e letrave. Këtë javë, e përditshmja e njohur amerikane,...

Më Shumë
Kohë për rilexim…me Marguerite Durasin dhe Mira Meksin

Nga Arta Marku “Shkrimtarët e krijojnë letërsinë, përkthyesit e bëjnë atë universale”-  thoshte Saramago… Sigurisht i pari në rend për...

Më Shumë
Darien Levani: Romani absolut nuk ekziston

Darien Levani është shkrimtar shqiptar që jeton në Itali. Bashkëpunëtor i “Albania News”, “Nazione Indiana”, “Prospettive”, “Cittá Metticcia”, “Gazeta” dhe...

Më Shumë
10 libra nga letërsia shqipe që duhet të lexoni sipas Diana Kastratit

Molla t’kputuna nji degët/ dy qershia lidhë n’nji rrfi/ ku fillojnë kufijt e gegët/ rrinë dy çika me nji nanë…Metafora...

Më Shumë
DUKE U MARRË ERË LULEVE TË LUMËS

Nga Besim CENGU -Sekreti i magjisë krijuese… Këngë të tilla kanë fituar statusin e përjetësisë duke kapërcyer përtej epokave. -Prandaj...

Më Shumë
Rita pas marrjes së çmimit në MTV: Avicii më ka inspiruar shumë, faleminderit fansa, e ndajmë këtë çmim me ju

Këngëtarja Rita Ora ka arritur të rrëmbejë një çmim në natën e ndarjes së çmimeve MTV Video Music Awards 2018....

Më Shumë
New York Times/ A mund t’a bëjnë Dua dhe Dukagjin Lipa Kosovën interesante?

Nga Alex Marshall/ Mbasditen e të premtes së shkuar, Dukagjin Lipa, 49, u ul në prapaskenë në festivalin e parë të...

Më Shumë
Një dialog i paharrueshëm mes Filip Roth dhe Milan Kundera

Philip Roth në një bashkëbisedim me Milan Kunderën mbi fatet e Europës, fundin e botës, vdekjen, librat dhe erosin Nga...

Më Shumë
Bleona: I don’t need your love

Një rrëfim i gjatë për një dashuri false, me të cilën ajo nuk do të pajtohet kurrë… “I’m Famous and...

Më Shumë
Është vetëm 31 vjeçe dhe ka lindur fëmijën e tetë, shqiptarja thotë se dëshirojnë të bëjnë 10 fëmijë

Është një nga rastet e rralla sot në Shqipëri që një nënë 31 vjeçare të sjellë në jetë brenda 10...

Më Shumë
Ermal Mamaqi ndan foton më të ëmbël me 'lulet e zemrës'

Sia është pjesëtarja më e re e familjes Mamaqi. Aktori i humorit ka ndaarë një nga fotot më të ëmbla...

Më Shumë
Moderatorja e emisionit ‘Në kurthine Piter Pan’

Ju mendoni se kjo xhaketë duhet ti ketë kushtuar ‘qimet e kokes’ Alketës...Në fakt nuk është kështu. Veshja e saj...

Më Shumë
Para Mbrapa

SHËNDETËSI

SHËNDETËSI

Kundër tensionit të lartë – Ja 4 perimet më të mira…

February 1, 2019

Të dhënat e Observatorit Global të Shëndetit tregojnë se shqiptarët po rrezikohen gjithnjë e më shumë nga sëmundjet që kanë lidhje me hipertensionin apo tensionin e lartë. Shqipëria renditet në zonën e rrezikut mes vendeve me prevalencën më të lartë të këtyre sëmundjeve. Në... Më Shumë

MË TË REJAT NGA SHËNDETI
Mjaft me produkte kozmetike, përdorni këto 5 ushqime për lëkurën

Lëkurë e pastër dhe plot jetë është diçka që të gjithë e duan, por që nuk bëjnë sa duhet për...

Më Shumë
Keni probleme me aromën e keqe të gojës, ja zgjidhja!

Era e keqe e gojës është një problematikë në shumë raste shqetësuese. Prania e një fenomeni të tillë nuk është...

Më Shumë
Ja si shërben rrushi për të humbur 2 kg në javë

Rrushi është një nga frutat më të ‘famshëm’ të shtatorit. Të gjitha shtëpitë që kanë vreshta, qoftë edhe pak, gjatë...

Më Shumë
Ja rastet kur uji është i dëmshëm për shëndetin

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për organizmin dhe uji është aleati kryesor i njeriut. Por ka raste kur pirja e...

Më Shumë
Këshilla se si mund të ulni rrezikun për atak në zemër

Sëmundje kardiovaskulare (SKV) është një term i gjerë dhe përfshin një sërë sëmundjesh që ndikojnë në zemër dhe në enët...

Më Shumë
Njerëzit që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike! Ja për çfarë bëhet fjalë

Jeni të sinqertë! Ju keni një ose shumë miq të cilët gjithmonë postojnë ushtrimet që bëjnë në palestër në Facebook...

Më Shumë
Nëse djersini natën urgjent tek mjeku! Vuani nga ...

Djersitja mund të jetë shenjë e temperaturave të larta po në të njëjtën kohë edhe shenjë që jeni duke vuajtur...

Më Shumë
Rritja simbolike e pagave, nuk e ndalon ikjen e mjekëve

Punonjësit e institucioneve publike shëndetësore nga shtatori do të marrin paga më të larta prej pesë për qind. Bazuar në...

Më Shumë
Infeksioni me Virusin e Nilit Perëndimor

Virusi i Nilit Perëndimor (WNV) është një arbovirus i cili bënë pjesë në familjen Flaviviridae. Virusi bartet me pickimin e...

Më Shumë
Fëmija juaj nuk fle? Ja çfarë keni bërë gabim

Të vësh fëmijën në gjumë dhe që ai të flejë është një nga sfidat më të mëdha për një nënë...

Më Shumë
Këto janë ushqimet që parandalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem shqetësues, jo vetëm për personin që i ndodh, por edhe për gjithë ata që janë afër...

Më Shumë
Sekretet e njerëzve që kanë memorie të fortë

Memorizimi është një fakt që me kalimin e viteve mund dhe të dobësohet, ndaj gjithmonë është e rëndësishme që të...

Më Shumë
Dy mënyra si të largoni stresin nga vetja

Stresi pa dyshim që është shumë shqetësues në jetën e përditshme, mirëpo dinamika e sotme e punës dhe stilit të...

Më Shumë
Këto 3 simptoma të çuditshme, mund të jenë shenjat e para të diabetit

Në pjesën më të madhe rasteve, pacienti nuk e kupton që ka diabet pasi nuk shfaq asnjë shenjë si urinimi...

Më Shumë
Shërojeni marramendjen për një minutë me ndihmën e kësaj teknike të thjeshtë

Gjatë ditëve të verës shpesh na ndodh që të kemi marramendje. Qoftë për shkak të shtypjes së ulët të motit,...

Më Shumë
Nutricionistja shqiptare thotë se sipas një studimi, kanceri mund të shërohet me këto fara

Nutricionistja Diola Dosti-Baftiu është bërë mjaftë e njohur falë mësimeve të saj praktike, të cilat ndihmojnë për një shëndet dhe...

Më Shumë
Si ta nxirrni më thjesht tepricën e ujit nga veshët

Shpesh pas larjes ose dushit mbetet pak ujë në veshë. Kjo pos që nuk është ndjenjë e këndshme, mund të...

Më Shumë
Konsumimi i lakrës dhe brokolit e parandalon kancerin

Konsumimi i perimeve si lakra dhe brokoli mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të kancerit në zorrë të trashë,...

Më Shumë
I dinit vetitë kuruese të limonit?

Vetitë mjekësore të limonit kushtëzohen nga prania në të e një sasie të madhe vitaminash, kryesisht të vitaminave C dhe...

Më Shumë
Vera po afron! Si të kujdeseni për lëkurën!

Nxehtësia, ndotja e ajrit dhe shumë faktorë të tjerë i japin lëkurës tuaj një pamje shumë të lodhur gjatë verës....

Më Shumë
Përse menjëherë e fusim gishtin në gojë kur e godasim apo e presim?

Mendeli shpjegon se si hulumtimi i tyre ka treguar që ndjenja e dhembjes është ndryshe që varet nga stimulanset në...

Më Shumë
Një filxhan kafe e zezë në mëngjes mund t'ju ndihmojë të humbni peshë

Flowers theksoi se adhuruesit e kafesë duhet ta pinë këtë pije për ta inkurajuar përqendrimin ...

Më Shumë
Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara

Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara Sa duhet të ecni apo vraponi...

Më Shumë
Një filxhan kafe e zezë në mëngjes mund t'ju ndihmojë të humbni peshë

Mendeli shpjegon se si hulumtimi i tyre ka treguar që ndjenja e dhembjes është ndryshe që varet nga stimulanset në...

Më Shumë
Para Mbrapa

TEKNOLOGJI

TEKNOLOGJI

Mesazhet e Instagram tashmë janë më të sigurta

February 1, 2019

Ditën e Premte Facebook bëri publike planet për unifikimin e WhatsApp, Messenger dhe Instagram në një sistem të vetëm komunikimi Sipas një raporti të Nju Jork Times, gjiganti i medias sociale është duke punuar në një infrastrukturë për tre aplikacionet...Më Shumë

MË TË REJAT NGA TEKNOLOGJIA
Varësia e shqiptarëve nga videolojërat, ekspertët japin alarmin

Juri dhe Stivi janë shokë në të njëjtën klasë. Pasi kanë përfunduar mësimet kohën e lirë ja dedikojnë argëtimit. Të...

Më Shumë
Gjobitet Apple dhe Samsung, çfarë duhet të dinë shqiptarët për “smartphone”-t e tyre

Autoriteti i Konkurrencës në Itali ka njoftuar këtë të mërkurë gjobitjen e dy kompanive më të mëdha të telefonëve celularë...

Më Shumë
Rivali i ri i Youtube, Facebook Watch debuton globalisht

Watch ofron mjetet bazike për zbulimin dhe ruajtjen e videove për shikim të mëvonshëm. Facebook Watch, përgjigja e rrjetit social...

Më Shumë
Air Albania” nis fluturimin e parë të shtunën

“Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë. Destinacioni i parë...

Më Shumë
Dalin pamjet e iPhone XS para prezantimit zyrtar nga Apple

Ka kohë tashmë që qarkullojnë zëra për iPhone-t e rinj që Apple pritet të sjellë në fillim shtatori. Por, kësaj...

Më Shumë
UberAir njoftoi listën e qyteteve që mund të jenë nikoqire të shërbimit të taksive ajror

Së pari ishte përmendur Dallas dhe Los Anxhelos. Tani Uber dëshiron që një qytet i tretë të fluturojë shërbimin e...

Më Shumë
Lajm i mirë për të apasionuarit pas rrjetit social, zbuloni si të rishihni një mesazh në…

Snapchat ka zënë një vend të rëndësishëm në botën e teknologjisë në sajë të imazheve dhe videove që nuk mund...

Më Shumë
Ndryshon Whatsapp, fotot dhe videot do të zhduken

Aplikacioni i njohur i mesazheve Whatspp do të pësojë ndryshime. Kompania ka njoftuar se duke filluar nga 12 Nëntori, fotot,...

Më Shumë
Pse orët Rolex janë kaq të shtrenjta

Orët Rolex janë disa nga orët më të njohura por njëkohësisht edhe më të kërkuarat në botë. Vitin e kaluar,...

Më Shumë
Del për herë të parë në lundrim, anija gjigante gjermane

Një anije gjigante gjermane ka dalë për herë të parë për lundrim në Papenburg të Gjermanisë. Testimi i anijes AIDANova...

Më Shumë
Studimi britanez: Ekrani i telefonit tri herë më i ndotur se ulësja e tualetit

Ekrani i një telefoni mesatar është më shumë se tre herë më i ndotur se një ulëse e tualetit, sipas...

Më Shumë
Kubanezët bëhen me internet në shtëpi, për herë të parë

Qasja për kubanët në internet deri më tani ka qenë e kufizuar vetëm në zona të caktuara, dhe ata së...

Më Shumë
Telefoni juaj mund mos t’ju dëgjojë, por mund të jetë duke ju parë

Pas një studimi njëvjeçar, shkencëtarët nuk gjetën prova se aplikacionet dëgjojnë, por ata zbuluan se mund të shikojnë gjithçka që...

Më Shumë
Fitimi i Samsung në rënie, bien shitjet e telefonëve

Samsung pritet të publikojë fitimin më të ulët prej mëse një viti për tre mujorin e dytë të 2018-ës si...

Më Shumë
Nikon Coolpix P1000 ka zmadhim optik 125x

Kamera më e fundit kompakte e Nikon, Coolpix P1000, sjell me vete një detaj shumë interesant për botën e fotografisë....

Më Shumë
Së shpejti do të mund të përdorni Youtube edhe kur jeni në aplikacionet tjera

E keni parasysh tiparin fantastik që ju lejon të shikoni videot kur jeni duke përdorur aplikacione të tjera? Quhet foto-në-foto...

Më Shumë
Microsoft lanson tabletin Surface Go me çmim prej 399 dollarëve

Microsoft ka prezantuar një pajisje të re Surface, të quajtur: The Surface Go. Kompania synon përdoruesit e Apple iPad dhe...

Më Shumë
Fansat e Microsoft krijojnë peticion për lansimin e telefonit Surface

Sa jeni të etur për të parë një telefon të quajtur Surface të hapë rrugën për në treg? Mjaftueshëm për...

Më Shumë
Lëshohet iOS 11.3.1 - zgjidh një problem me ekranet jo origjinale

iOS 11.3.1 përmirëson sigurinë e iPhone dhe iPad duke zgjidhur problemin që mund shkaktonte mosfunksionimin e rregullt të ekranit në...

Më Shumë
Kur do të arrijë Android Oreo në Galaxy S7/S7 Edge

Së shpejti Samsung Galaxy A3, A5 dhe A7 (2017), si dhe Galaxy S7 dhe S7 Edge do të përditësohen me...

Më Shumë
A mund të keqpërdoret teknologjia e identifikimit të fytyrës?

Teknologjia e njohjes së fytyrës është duke marrë hov, që nga çelja e telefonit, tek gjetja e miqve në Facebook,...

Më Shumë
Ndryshoni menjëherë fjalëkalimin e 'iPhone' tuaj, është në rrezik

Për këtë, përdoruesit e Apple janë duke u lajmëruar për të ndërruar fjalëkalimin e tyre gjashtë shifrorë menjëherë, ...

Më Shumë
Amazon lehtëson blerjet për konsumatorët ndërkombëtarë...

Amazon lehtëson blerjet për konsumatorët ndërkombëtarë... Amazon lehtëson blerjet për konsumatorët ndërkombëtarë...  Amazon lehtëson blerjet për konsumatorët ndërkombëtarë...

Më Shumë
Samsung Galaxy S10 - i tëri ekran dhe me kamerë 3D...

Samsung Galaxy S10 - i tëri ekran dhe me kamerë 3D... Samsung Galaxy S10 - i tëri ekran dhe me...

Më Shumë
Ndryshoni menjëherë fjalëkalimin e 'iPhone' tuaj, është në rrezik

Ndryshoni menjëherë fjalëkalimin e 'iPhone' tuaj, është në rrezikNdryshoni menjëherë fjalëkalimin e 'iPhone' tuaj, është në rrezikNdryshoni menjëherë fjalëkalimin e...

Më Shumë
Para Mbrapa

FUN

FUN

Çfarë do bëjnë burrat shqiptarë pas mbylljes se llotove

October 25, 2018

Në një janar qeveria ka njoftuar mbylljen e gjithë pikave të basteve në vend. Ky vendim është pritur mirë nga një pjesë e popullsisë, por të shumtë janë dhe ata që hedhjen e skendiave e pjesë të rëndësishme të ditës... Më Shumë

QESH & NGJESH
Brazil, ambulanca ngec në fushë gjatë ndeshjes, e shtyjnë futbollistët

Lojtarët e Flamengos dhe Vasco da Gama-s janë detyruar të shtyjnë autoambulancën, e cila u fut në fushë për t’i...

Më Shumë
Modelja nga Nju Jorku lë takim me 150 meshkuj, i takoi në vendin dhe kohën e njëjtë

Modelja Natasha Aponte nga New Yorku, muaj më parë i kishte dërguar mesazhe qindra meshkujve përmes aplikacionit “Tinder”, me qëllim...

Më Shumë
Qeshni me lot! Ja çfarë bëjnë majmunët kur pinë alkool

Disa lloje të majmunëve ndajnë zakone të caktuara me njerëzit, siç është shija për pije alkoolike dhe kjo nuk është...

Më Shumë
Paratë e gjobave? Plas grushti mes policëve gjatë shërbimit

Dy punonjës janë përplasur keq me njëri- tjetrin ndërsa nuk i kanë shpëtuar as filmimit nga kalimtarët e shumtë. Ngjarja...

Më Shumë
Pse u arrestua Albi Nako? Zbulohet arsyeja e vërtetë

Ditën e djeshme qarkulloi me shpejtësi në media video e arrestimit të koreografit Albi Nako i cili shihej në një...

Më Shumë
Kujdes para se të propozoni. Shihni këto vajza duke hequr make up-in dhe s’do besoni më

Të rinjtë më shumë se kushdo tjetër janë të fiksuar pas rrjeteve sociale. Ata i sheh kudo me celular në...

Më Shumë
Tifozi anglez ia shfryn inatin e humbjes gazetarit

Anglia u skualifikua mbrëmë në gjysmëfinalet e Kupës së Botës duke u mposhtur në shtesë me rezultatin 2-1 nga kombëtarja...

Më Shumë
Policët francezë lënë nam në Ditën e Bastijës, turpërohen para Presidentit

Gjatë paradës ushtarake në Ditën e Bastijës, festa kombëtare e Francës, dy oficerë policie që ishin mbi motoçikletë, u përplasën...

Më Shumë
Jean-Claude Juncker shfaqet i dehur, e mbajnë për krahësh

Nëse samiti i NATO-s ishte i vështirë për dhjetra udhëheqës që merrnin pjesë, ai duket se ka qenë edhe më...

Më Shumë
Shikoni si e imiton amerikani Era Istrefin me këngën e Botërorit, do shkriheni

Ka nisur Botërori “Rusia 2018” dhe kënga “Live it up” u ka rënë në vesh të gjithëve. Por jo vetëm...

Më Shumë
Propozimi për martesë ‘lë në hije’ koncertin muzikor

Dy ish të dashuruarit e universitetit u bashkuan falë dashurisë së tyre të përbashkët ndaj Taylor Swift. Pothuajse e lanë...

Më Shumë
Parodia me fenomenin Ronaldo që po çmend rrjetin

witteri mbetet pa më të voglin dyshim platforma e rrjeteve sociale, ku videot bëjnë xhiron e botës. E tillë është...

Më Shumë
Të çmendur pas rrjeteve sociale, çifti ukrainas rrezikon jetën për një foto

Një çift nga Ukraina janë kritikuar për veprimin akrobatik, ndërkohë një avion gjigant po aterronte në pistë që ishte shumë...

Më Shumë
Test fun

Test Funn Test Funn Test Funn Test Funn Test Funn Test Funn

Më Shumë
test

test test test test test test test

Më Shumë
A e keni ditur si dukej Charlie Chaplin në të vërtetë?

Charlie Chaplin ishte 23 vjeç në 1916 kur ai ishte tashmë ylli i më shumë se pesëdhjetë filmave të shkurtër,...

Më Shumë
Keni vite në një lidhje? Duhet të keni kujdes në këto 3 pika!

1. Vendosni kufijtë Vendosni disa parametra rreth teknologjisë suaj (p.sh. nuk ka telefon në dhomën e gjumit), por duhet të...

Më Shumë
Para Mbrapa